- Държава: България
- Регион: Северен централен
- Област: Русе
- Община: Русе
- Селище: гр. Русе
- GPS: N 43.848073 E 25.952708
- Година на създаване/откриване на обекта: 1900-1902
- Вид достъп: Пешеходен
- Паркинг: В околните улици, платена зона
Сградата на Доходното здание намираща се на Площада на Свободата е една от най-впечатляващите в град Русе. Не случайно заедно с Паметника на Свободата тя е емблема за града.
Построена е през 1901 г. Проектът е на виенския архитект Раул Паул-Бранк, а изпълнението e на виенчаните Георг Ланг и Франц Шолц, предприемача Г. Цонев и майстора П. Атанасов. Идеята е да се дават под наем помещения и да се събират доходи за общинския бюджет. Оттук и името на сградата. В нея работи казино, магазини, настаняват се театърът, градската библиотека, художествената галерия, по-късно и читалище „Зора”. Тук в началото се е помещавал и историческият музей на града.
Строителството на Доходното здание не върви лесно. Поради завишаване на първоначалната цена от 350 000 златни лева, училищното настоятелство е принудено да сключи заем при дружество "Стремление" - 200 000 златни лева и после още 50 000 златни лева, като залага свои имоти. В 1900 г. то сключва нов заем - 600 000 златни лева при банка "Гирдап", за който общината залага доходите си от клане на добитък, а училищното настоятелство - своите дюкяни и самото Доходно здание. Първият етап на изграждането завършва през 1900 г. Цялата сграда започва да функционира през 1902 г.
Величествената главна фасада е изпъстрена с аркади, украсени с множество пластични орнаменти и детайли, атики, стели, вази, кули, куполи. Впечатляващи са седемте фигури, символизиращи изкуството, науката, земеделието, занаятите, търговията, отбраната и свободния полет на духа. Централно разположена е фигурата на бога на търговията Меркурий.
Моделите на скулптурните фигури, символизиращи земеделието и войната, изработени по проект на арх. Р. Паул-Бранк, не са одобрени поради немския си тип. Възлагат на инж. арх. Т. Петров да ги преправи и побългари, като увеличи всички фигури във височина.
Проектът на театралния салон е разработен от учителя по рисуване Труничек и от Жоран Ромео - декоратор специалист от Народния театър в Букурещ.
В 1921 г. е направено разширение на сцената, а през 1924 г. тя е надстроена. Значителни поправки на сцената са извършени и през 1933 -1934 г. Магазините са обединени от изложбена зала и читалище "Зора". Интериорът на Доходното здание е декориран с гипсови архитектурни форми и орнаменти. Най-богато украсена е театралната зала.
През 1970 г. започва реставрация на сградата. Тя върви бавно, с много спирания, замразявания, пожари, но на 1 юли 1999 г. тържествено е открита Камерната зала. От 2007 г. функционира и Голямата зала.
Доходното здание е паметник на културата. То е първото, построено за театрални нужди, изпълнено по архитектурен проект, премиран на международен конкурс. Неговите интериор и особено фасада, издържани в стила "неокласицизьм", са образец на архитектурата в края на ХІХ и началото на ХХ в.