- Държава: България
- Регион: Северен централен
- Област: Русе
- Община: Русе
- Селище: гр. Русе
- GPS: N 43.844730 E 25.948072
- Година на създаване/откриване на обекта: 1894 – 1898
- Ориентировачна надморска височина: 40 м.
- Вид достъп: Автомобилен, асфалт
- Паркинг: В околните улици
Сградата на Мъжката гимназия в град Русе (дн. СОУ Христо Ботев) е построена в периода 1894 – 1898 г. Сградата е разположена в старият градски център, по диагонал на тогавашното Окръжно управление (дн. Исторически музей).
Проекта е на завършилият в Прага арх. Петко Момчилов. Ръководител на строежа е арх. Я. Шамарджиев, завършил в Ганд - Белгия, а предприемач - Ксенофон х. Петров. Проектирането на сградата е възложено още през 1892 г. на Момчилов, тогава заемащ длъжността държавен архитект в Министерството на благоустройството, и известен като "архитект по изучаване и проектиране на мъжки гимназии във Велико Търново, Русе и Видин". Това е неговият първи осъществен проект.
Тогавашното Министерство на народното просвещение изисква Мъжката гимназия да бъде образцова и е отпуска достатъчно средства за уреждане на богати кабинети, аудитории, рисувален и гимнастически салони, лаборатории и библиотека. Строежът на сградата възлиза на 720 000 златни лева. Състои се от партер и първи етаж, както и сутерен под цялата сграда, където е било централното отопление с калорифери за топъл въздух, устроени в стената. Възстановителните работи са изпълнени по проект на арх. Пламен Маринов.
Очевидно е желанието за архитектурен синхрон между сградата на Мъжката гимназия и Окръжно управление, макар че по отношение на декорацията Мъжката гимназия отстъпва на Окръжното управление .
Настоящото си име „Христо Ботев” училището официално приема на 30 май 1945 г. По време на учителстването си в Мъжката гимназия „Княз Борис І” Стоян Михайловски написва текста на химна „Върви, народе възродени” (15 април 1892 г.)