- Държава: България
- Регион: Северен централен
- Област: Велико Търново
- Община: Велико Търново
- Селище:
- в околностите на гр. Велико Търново
- GPS: N 43.092982 E 25.631687
- Ориентировачна надморска височина: 360 м.
- Вид достъп: Автомобилен, черен път. Най-добре пеша
- Паркинг: По улиците в близките квартали на града
Местност (връх) Картала се намира северно от центъра, над кварталите Варуша и Картала на град Велико Търново от западната страна на Дервентския пролом на река Янтра. От там по скалния венец минава красива панорамна пътека към водопад Картала и Преображенски манастир.
Мястото се свързва чрез Жидов гроб и с част от легендата за падането на града под турско робство, описано от Петко Р. Славейков в спомените за детските си години в Търново в статията „Как се превзело Търново без цар”, публикувана през 1894г.
През XIX век в източната част на връх Картала е съществувало турско укрепление (табия) с неправилна форма и ориентировъчни размери 190х70м. Укреплението е било част от турска отбранителна линия, включваща още едно укрепление на Гарга баир на около 1,5км в източна посока и каменна стена между двете, преграждаща Дервентския пролом на река Янтра.
При катастрофалното земетресение от 1913г. мястото се свърза и с проява на духовната сила на Учителя на Бялото братство, Петър Дънов.
През осемдесетте години на XX век района приема статут на лесопарк “Картала” с обща площ 136,8 хектара, като на територията му е едно от най-старите насаждения от черен бор. По това време местността се оформя като едно от любимите места на жителите на съседните квартали на града за краткотрайни излети и отдих сред природата. От 1981г. районът е обявен за дендрариум.
За съжаление в първите години на XXI век статута на зеления пояс на Картала е променен - отпадат териториите определени като лесопаркове. През 2008г. статута и собствеността на гората са изменени и е разрешено извършването на гола сеч, за застрояване ...
Според Сдружение за дива природа „Балкани" в местността живеят рядък вид шипобедрени костенурки. Шипобедрените костенурки са едни от най-застрашените видове в България. Наличието им е достатъчно основание тази територия да бъде обявена за част от световната мрежа „Натура 2000. Освен тях в района са често срещани и шипоопашати костенурки, и таралежи, както и защитени видове билки.
В района е скрит и Геокеш Far above Veliko Tarnovo (GC20BRA).
Всеки откривател на геокеша, който регистрира и тук откриването му със снимка от посланието, което е оставил в дневника ще получи удвоен брой бонус точки. Всеки открил го по време на "Предложение на седмицата", който регистрира откриването му и тук със снимка на собственото си послание в дневника му ще получи от Странник полагащия се брой бонус точки умножен по пет.
Странник подкрепя постоянната екологична инициатива на световната геокешинг общност Cache In Trash Out и призовава: не замърсявайте мястото и отнесете със себе си всички боклуци, които направите или заварите там - нека и други след вас му се наслаждават!