Паметник за първата партизанска акция в село Крушево
Местоположение
 
  • Държава: България
  • Регион: Северен централен
  • Област: Габрово
  • Община: Севлиево
  • Селище:
  • в околностите на с. Крушево
  • GPS: N 43.052393 E 25.149991
 
  • Година на създаване/откриване на обекта: 70-те години на ХХвек
  • Ориентировачна надморска височина: 510 м.
  • Вид достъп: Пешеходен
  • Паркинг: В началото на селото около паметника "Очакване"
 
 

PetolachkaВ началото на 70-те години на ХХ век е направено уточнение на кое място е проведено заседанието и взето решението за първата партизанска акция в село Крушево. Мястото е един от Паметниците на класовата борба в България. Петко Цонев и Йончо Панов избират морена и я докарват. Паметния текст изпълнява каменоделец от село Богатово, който работи на гробището в град Севлиево.

В началото на месец септември 1942 г. бойната група на село Крушево замисля провеждането на саботажна акция. Решението за нея е взето на това място на 12 септември 1942г, а акцията се осъществява на 13 срещу 14 същия месец. Харалан Петров Димов, Цвятко Стойков и секретарят на РК на РМС в Севлиево Владо Илиев решават бойната група да изгори събраната вълна на дирекция "Храноизнос". Извършва се добра предварителна подготовка, при която е прекъсната телефонната връзка, спрян е тока, поставени са под контрол общинския дом и къщата на кмета. Към кооперативната мелница, където има около 20 души селяни и мливари се отправят Владо Илиев и още един член на групата. Владо Илиев провежда агитация сред селяните да не дават храните си на държавата, защото отиват за хитлеристка Германия. През това време основната част от бойната група прониква в склада, изнася вълната и я изгаря на площада. Част от нея е съхранена при ятаци за нуждите на съпротивителното движение. Дръзката саботажна акция има огромен ефект в цялата Севлиевска околия. Няколко дни по-късно тя е приветствувана от радиостанция „Хр. Ботев”, като е отправен призив примерът на крушевци да бъде последван и в други села.
    За да не попаднат в ръцете на властта в нелегалност преминават следните членове на бойната група: Цвятко Иванов Стойков (Андрей), Илия Събев Илиев (Сашо), Хубан Кънев Хараланов (Димо), Ненко Илиев Ненков (Лазар). На 15 септември участниците в бойната група и преминалите в нелегарност по-рано се събират в местността Дедерица и поставят началото на крушевската партизанска чета „Страхил”.  Всъщност, положени са основите на бъдещия Севлиевски партизански отряд. Към тях се присъединяват завърналият се от Тревненския район Цанко Ганчев Цанков, Миню Йорданов Стефанов (Данко) и Стоян Иванов Бъчваров (Мишо).

Източник: "История на село Крушево"

Достъпа до мястото е лесен: При влизането в село Крушево откъм град Севлиево, вдясно от пътя се намира паметника "Очакване". Там е широко и е удобно и да се паркира. Мястото с паметника за партизанската акция се намира на хубава поляна на стотина метра по пътеката вдясно.

 
  • Интернет: Не
 

Култура

Новини

Дата на новината: 12.09.1942
 
Реклама


Реклама


Реклама


Полезни връзки

Статистика

Брой обекти: 6001
Брой селища: 21600
Брой снимки: 17055
Брой видеоклипове: 161
Брой коментари: 67
Брой запитвания: 2639
Регистрирани потребители: 364

Реклама