- Държава: България
- Регион: Югоизточен
- Област: Бургас
- Община: Царево
- Селище: гр. Ахтопол
- GPS: N 42.097824 E 27.944498
- Година на създаване/откриване на обекта: 2010
- Ориентировачна надморска височина: 20 м.
- Вид достъп: Автомобилен, асфалт
- Паркинг: В околните улици
Музей "История на котвата" се намира на около 250 м. в дясно от Кей-пристанище на град Ахтопол, на брега на Ахтополския залив, в територията на Природен парк "Странджа". Разположен е в двора, на първия етаж в ресторант "Музея", и на втория етаж, който е изцяло за музейни експозиции.
През май 2010 г. Инж. Петър Кънев- член на Сдружение „Кръг Будител”, прави спасителна откупка на два антични оловни щока, подготвени за претопяване. За случая се разчува и след консултация с Центъра за морска история и подводна археология в Созопол следват спасителни откупки на заплашване от предаване на вторични суровини адмиралтейски котви от XIX век.
Проявяват своето родолюбие и някои ахтополци и царевци- те започват да даряват извадени от морето при риболовни и водолазни дейности котви, котвени части и елементи от потънали кораби. Така, за по-малко от година се оформя една от най-големите музейни експозиций: нейните експонати позволяват да се проследи историята на котвата в продължение на повече от три хилядолетия. Някои образци се откриват за първи път по Българското Черноморие, а други изглеждат уникални за морската археология на средиземноморския свят.
През януари 2012 г. се създава Сдружение „Черноморска Странджа” с общественополезни цели. Сдружението си поставя за основна задача да насърчава и подпомага развитието на Музейна експозиция "История на котвата", град Ахтопол. За най-ценните и уязвими железни котви се полагат специялни консервационни грижи, а с оловни щокове са направени реконструкции. Те са по проект на д-р Атанас Орачев и са изпълнени от инж.Николай Клисурски и майстора-дърводелец Жельо Лазаров от град Ямбол.
В първата българска музейна еспозиция "История на котвата", не само са събрани и представени, но са спасени застрашени от унищожаване находки. Тези древни и съвременни образци на най-древното корабно съоръжение са важни и за музейното дело, и за историята на град Ахтопол, и за средиземноморската история.
В музей "История на котвата" обаче има не само котви. Има и корабни оръдия, мортири, монети, керамика, камбани, намерени сред останките на турски, гръцки, френски, руски, византийски и римски кораби и всякакво друго корабно оборудване. Сред експонатите са и множество стари карти, включващи Черно море и Странджа от европейската картография още от римско време. По стените странниците могат да видят и множество стари фотографии и гравюри, запечатали историята на град Ахтопол и ахтополци. Пак тук е съхранен и старият пристанищен фар.
От експонат в музея тръгва и пътят към откриването на Геокеш Свети Яни, Ахтопол (GC4HV74). Вижте и другите геокешове в региона.
Всеки откривател на геокеша, който регистрира и тук откриването му със снимка от посланието, което е оставил в дневника ще получи удвоен брой бонус точки. Първият откривател на геокеша, както и всеки открил го по време на "Предложение на седмицата", който регистрира откриването му и тук със снимка на собственото си послание в дневника му ще получи от Странник полагащия се брой бонус точки умножен по пет.
Странник подкрепя постоянната екологична инициатива на световната геокешинг общност Cache In Trash Out и призовава: не замърсявайте мястото и отнесете със себе си всички боклуци, които направите или заварите там - нека и други след вас му се наслаждават!
Култура
Спец. туризъм
Екипировка                                                 Начин на практикуване
Екипировка собствена
Практикуване с водач
Практикуване в групи
Екипировка под наем
Практикуване с инструктор
Практикуване индивидуално
Цена за практикуване и други такси : Достъпът до музея е безплатен
Период на практикуване : Всеки ден от 9:00 до 19:30 часа (на практика докато работи ресторанта на първия етаж)